Náušnice jsou jedním z hlavních poutačů pozornosti u klenotů. Volíme je jako krásný doplněk ke svému oblečení podle druhu události, na kterou jdeme. Mnohdy jsou to velmi krásné, ale také drahé šperky, které bychom neradi ztratily. Proto má každá náušnice svoje zabezpečovací zařízení. Je jich více druhů a každý z nich chrání náušnici jiným způsobem. Podle čeho máme vybírat druh tohoto zabezpečení?

Puzety: U puzet často lidé spolíhají, že kovová puzetka (zarážka) ve tvaru soudku nebo klasického motýlka jim zabezpečí náušnici dostatečně.
Moje zkušenost je taková, že u bižuterijního kovu se motýlková puzetka (zarážka) časem ochodí, ztrácí svou pevnost a má tendinci sjíždět - někdy to nezpůsobí samotnou ztrátu a jen si všimnete, že je náušnice volná - v takové chvíli se sice nic neztane, ale ke ztrátě je již našlápnuto.
Proto u bižuterijních puzet používám gumové zarážky ve tvaru kytičky. Díky flefibilitě gumy, se kolem náušnice krásně obemkne a neklouže. A díky jejich velikosti se na puzety dobře nasazuje.
U nerezových puzet mám s kovovými zarážkami zkušenost dobrou, drží opravdu pevně, a časem svou pevnost nemění (narozdíl od těch z bižuterijního kovu) - proto jim na nerezových náušnicích věřím nejvíce. A taky je k nerezovým puzetám přidávám.

Afroháčky: Dlouhé a lehoučké, nebo malé a těžší - u všech těchto náušnic hrozí vyklouznutí z ucha. Náušnic na afroháčku jsem poztrácela nejvíce - a proto teď už: bez zarážek ani ránu. Na afroháčky se nejlépe hodí plastové trubičky. Jsou drobné a nejsou vidět i když se na afroháčku neschovají až za ucho. Ale! Občas se stane, že afroháček je tak tenký, že po něm plastová trubička trochu sjíždí, nedrží tak jak by měla. Doporučuji nespoléhat na to, že je tam jen pro jistotu a v takovém případě doporučuji na afráheček nasadit gumovou zarážku ve tvaru kytičky, a aby nevypadala ošklivě posunout ji až k uchu (bude tedy schovaná stejně jako u puzety). Další dle mne důležitá věc u afroháčku a to i když na něm máte zarážku je ho trochu zmáčknout, aby neměl tak otevřený úhel a měl tedy menší tendenci vyklouzávat (nenasazují se pak tak komfortně ale lépe drží a zároveň se v uchu nepřetáčí).

Zavírací (zaklapávací) zavírání: Nemusíte mít žádnou další zarážku, stačí zacvaknout a náušnice je sama o sobě pojištěná proti ztrátě. Na jednu stranu ano, na druhou ne tak docela. Zaklapávací zapínání je samo o sobě opravdu dost bezpečné a pokud si náušnice berete do společnosti, nebo na nějakou nenáročnou akci, opravdu bych se nebála ztráty. Ale! Vše záleží na pevnosti zaklapávání, některé jsou opravdu pevné, jiné méňě (stříbrné a zlaté považuji často za ty z méně pevných) Pokud chcete tyto náušnice někam ven, nebo na nějakou akčnější činnost už se na ně tak stoprocentně spolehnout nelze.

Šroubovací zařízení - stoprocentní jistota - nejspolehlivější, nejpevnější, opravdu stoprocentní. Takové náušnice jsou nejlepším společníkem na dlouhé akce nebo dlouhodobé nošení náušnic. Výměna chvíli trvá, ale zato pak máte jistotu že náušnice opravdu opravdu nikde neztratíte (pokud někde nenecháte celé ucho ;) ) puzety s tímto zapínáním bohužel nemám v nabídce.

Tak tedy vybírejte náušnice podle toho na jakou příležitost je budete nosit. u náročnějších aktivit, jako je sport, tanec a podobně určitě volím náušnice se šroubovacím zařízením. Tam mám jistotu, že je neztratím.